Odczuwasz pieczenie w okolicy pęcherza moczowego? A może zbyt często oddajesz mocz? W takim przypadku najlepiej zasięgnąć porady medycznej urologa, czyli specjalisty, który zajmuje się układem moczowym kobiet i układem moczowo-płciowym mężczyzn. To jednak nie wszystkie zadania tego specjalisty. Leczy on również choroby nabyte i wrodzone nerek, nadnerczy, moczowodów, prącia, jąder i prostaty.
Urolog — specjalista, który leczy układ moczowo-płciowy
Urolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu moczowego, a także układu moczowo-płciowego. Do zadań tego specjalisty należy leczenie chorób cewki moczowej, moczowodów, pęcherza, nerek, ale także prostaty, jąder i prącia.
Natomiast urologia to dziedzina medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę układu moczowego kobiet i moczowo-płciowego mężczyzn. Jednak do poradni urologicznej nie zgłaszają się wyłącznie dorośli mężczyźni, ale również chłopcy.
Jakie schorzenia mężczyzn i chłopców leczy urolog?
Jeśli chodzi o leczenie mężczyzn, to, jak już wspomniano, urolog zajmuje się ich układem moczowo-płciowym. Do jego najczęstszych schorzeń zaliczamy:
- wodniaka jądra — schorzenie to powoduje zwiększone gromadzenie się płynu surowiczego w osłonkach jądra; leczy się je zabiegowo lub poprzez operację,
- stulejkę — to nic innego jak zwężone ujście napletka; zabieg polega tu na nacięciu napletka lub jego usunięciu,
- wnętrostwo — jest to schorzenie wieku dziecięcego; pojawia się wtedy, kiedy jądra nie zstąpiły do moszny,
- załupek — mamy z nim do czynienia, gdy wada napletka utrudnia jego sprowadzenie na żołądź; schorzenie leczy się zabiegowo lub operacyjnie tak, jak stulejkę.
Urolog diagnozuje i leczy również przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego. W jego gestii znajduje się profilaktyka i leczenie problemów związanych z erekcją i impotencją. Są one często wynikiem wspomnianej prostaty (lub nowotworu prostaty).
Kamica układu moczowego? Infekcje dróg moczowych? Urolog je wyleczy!
Istnieje szereg schorzeń układu moczowego i moczowo-płciowego, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i właśnie nimi także zajmuje się urolog. Należą do nich:
- kamica układu moczowego — polega na powstawaniu złogów w nerkach lub pęcherzu; owe złogi wywołują ataki kolki nerkowej; leczy się je farmakologicznie, zabiegowo lub operacyjnie,
- krwiomocz — to schorzenie, które wymaga szczegółowej diagnostyki; wiąże się z występowaniem krwi w moczu,
- zaleganie moczu w pęcherzu,
- nietrzymanie moczu,
- torbiele nerek,
- infekcje i stany zapalne dróg moczowych (popularne są zapalenie pęcherza i cewki moczowej u kobiet),
- choroby nowotworowe nerek, prostaty, pęcherza (urolog leczy je, współpracując z onkologiem).
Kiedy zgłosić się do urologa?
Jeśli zaobserwujesz u siebie:
- problemy z oddawaniem moczu,
- zmiany w wyglądzie narządów płciowych,
- zabarwiony na żółto wyciek z cewki moczowej,
- zaburzenia erekcji,
- guzki i zgrubienia w okolicy jąder,
- zmiany w wyglądzie prącia,
- wydzielanie nadmiernej ilości moczu,
a ponadto odczuwasz świąd, pieczenie lub ból w obrębie układu moczowo-płciowego, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do urologa.
Jak wygląda badanie urologiczne?
Badanie urologiczne inaczej przebiega u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Jednak konsultacja zawsze rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Specjalista chce się dowiedzieć, jak długo trwa dana przypadłość, jakie były wcześniejsze choroby oraz, jakie leki pacjent przyjmuje.
Jeśli masz wyniki poprzednich badań, zabierz je ze sobą na wizytę u urologa.
Kiedy specjalista już się z nimi zapozna, przejdzie do badania fizykalnego, w tym także badania per rectum (przez odbyt).
U mężczyzn badanie urologiczne obejmuje oględziny zewnętrznych narządów płciowych, czyli prącia i jąder. Następnie lekarz kieruje (lub sam je przeprowadza) na USG jąder i podbrzusza. Dodatkowo urolog może zlecić wykonanie badania moczu, badania PSA (antygenu sterczowego) i poziomu testosteronu.
U kobiet badanie urologiczne wiąże się z palpacyjną oceną podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej i okolic nerek. Specjalista zleca również USG (przeprowadza się je z pełnym pęcherzem).
Terapia urologiczna najczęściej obejmuje farmakologię (zwłaszcza, jeśli chodzi o leczenie stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych), zabieg lub interwencję chirurgiczną.
Nie lekceważ problemów z układem moczowo-płciowym! Twoim zdaniem błaha przypadłość, może okazać się czymś poważnym. Jeśli wcześnie zdecydujesz się na diagnostykę i leczenie, unikniesz nie tylko nieprzyjemnych dolegliwości, ale także wielu schorzeń urologicznych.
Skorzystaj z usług urologa https://betamed.pl/urolog