Trochę historii

Słowo chelatacja pochodzi od greckiego słowa chelos, które oznacza pazur. Termin ten odnosi się  do wyglądu związku chemicznego, jaki w czasie chelatacji wiąże w organizmie metal ze związkiem chemicznym znanym jako środek chelatujący. Pierwsze kliniczne zastosowanie chelatacji miało miejsce w 1956 roku, kiedy to zaobserwowano poprawę dzięki tej terapii u 19 z 20 pacjentów z ciężką postacią dusznicy bolesnej zatrutych ołowiem. Od tego czasu jego skuteczność w przypadku zatrucia metalami jest bezsprzeczna.

Jak przebiega proces chelatacji? 

W czasie terapii czynnik chelatujący jest wprowadzany do organizmu poprzez kroplówkę dożylną  lub pigułkę doustną. Po dostaniu się substancji do krwiobiegu, środek wiąże się z cząsteczkami metali i minerałów i jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Jednym z najczęściej stosowanych w terapii chelatującej środków chelatujących jest kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA). Związek ten usuwa ze krwi substancje takie jak ołów, żelazo, miedź i wapń.

Nie tylko zatrucie metalami 

Oprócz powszechnego stosowania chelatacji w usuwaniu z organizmu metali ciężkich terapia ta ma zastosowanie w leczeniu miażdżycy, czyli stwardnieniu tętnic. Ponieważ złogi wapnia znajdują się w blaszkach zatykających tętnice, niektórzy praktycy twierdzą, że stosowanie terapii chelatacyjnej w celu usunięcia złogów wapnia może przywrócić zdrowy przepływ krwi w tętnicach. Wśród zwolenników chelatacji są też specjaliści, którzy uważają, że EDTA może działać jako przeciwutleniacz i chronić przed szkodliwymi skutkami przewlekłego zapalenia. Dlatego chelatację stosuje się również w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i innych stanów zapalnych. 

Czy chelatacja jest popularna w Polsce?

Chelatację może przeprowadzić wyłącznie lekarz medycyny. W Polsce istnieje spora grupa lekarzy medycyny, którzy w oparciu o swoje doświadczenie i przekonanie, stosują z powodzeniem terapię w przypadkach nie tylko zatrucia metalami, ale także miażdżycy, zaburzeń gospodarki wapnia, nadciśnienia, zaburzeń rytmu serca, początków nowotworów, cukrzycy II stopnia czy choroby Alzheimera. Największym doświadczeniem w skutecznym przeprowadzani omawianej terapii w naszym kraju może pochwalić się chelatacja Białystok. 20 lat doświadczenia w leczeniu pacjentów z różnymi chorobami, objawami i na różnym etapie zaawansowania choroby, pozwala zagwarantować poprawną diagnozę i właściwie przeprowadzoną terapię. Chelatacji nie należy się bać. Cały zabieg przeprowadza się w ciągu jednej wizyty w gabinecie w Białymstoku.