Praca w charakterze opiekuna osób starszych jest wymagająca – potrafi kosztować wiele sił fizycznych oraz psychicznych. Jak można się domyślić – wiele zależy tutaj od osoby, która wymaga naszej pomocy. Mamy jednak do wyboru różne oferty pracy. Opieka daje jednak możliwość zarobienia dobrych pieniędzy nawet niezbyt wykwalifikowanym pracownikom.

Praca za granicą

Mimo tego, że w Polsce można znaleźć pracę w roli opiekuna osoby starszej, to prawdziwy popyt na pracowników jest za naszą zachodnią granicą.  Różnica płac i braki kadrowe sprawiają, że zarówno osobom np. z Niemiec opłaca się zatrudniać pomoc z Polski, jak i nam pracować w innym państwie.

Praca za granicą, to jednak nie tylko RFN. Oczywiście – jest to kierunek najczęstszych podróży, jednak także w innych miejscach znajdziemy zapotrzebowanie na pracowników – np. praca Austria. Co ciekawe – to dalej obszar języka niemieckiego. Umiejętność posługiwania się nim choćby na poziomie podstawowym jest ważna dla osób, które chcą się trwalej związać z branżą.

Pracy warto poszukać na różnego typu stronach internetowych, które mają oferty pracy. Na rynku istnieją także agencje, które specjalizują się konkretnie w tej działce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu na umowie?

Warunki zatrudnienia – nad czym warto się zastanowić?

Praca pracy nierówna. W tym zawodzie na atrakcyjność oferty i płacy ma wpływ wiele czynników. Jakie one są?

  • Liczba osób do opieki – standardowo opiekujemy się jedną osobą, jednak czasem znajdziemy ogłoszenia z informacją, że potrzebny jest opiekun dla starszego małżeństwa, lub rodzeństwa. Nakład naszej pracy wzrośnie bardzo, jeśli seniorzy potrzebują wsparcia przy higienie osobistej, a nie tylko przy codziennych czynnościach, zakupach etc.
  • Stopień samodzielności osoby starszej – bardzo duże znaczenie ma tutaj czynnik związany z możliwością przemieszczania się. Czy wymaga się z nami spacerów, wychodzenia do ogrodu? Może to osoba trwale leżąca? Warto przed podpisaniem umowy wiedzieć w czym dokładnie trzeba pomóc seniorowi.
  • Czy jest potrzeba dbania o higienę osobistą seniora – O ile uczesanie, pomoc w wyborze ubrań  nie powinna być ciężka, to dużym wymaganiem jest dla opiekuna problem nietrzymania moczu, stosowania pieluchomajtek. Najtrudniejsze jest to przy osobach leżących, które trzeba samemu przewinąć. Tutaj przyda się także odpowiednie szkolenie/doświadczenie, aby nie doprowadzić między innymi do odparzeń. Warto wiedzieć także o technikach przewijania, aby zadbać o swój kręgosłup.
  • Czy senior jest w pełni władz umysłowych – to odbija się mocno na jego samodzielności, zaufaniu do nas, ale także nad tym, że musimy go pilnować. Sytuacja może być także trudna dla opiekunów z innego powodu. Czasem także oni lubią porozmawiać z  drugą osobą, coś  poopowiadać. Tylko jak to zrobić, skoro seniorzy nawet nie poznają bliskich (co dopiero zatrudnionego pracownika)? Tutaj może wyraźnie tego zabraknąć. Mimo trudności jest pewien plus takiej sytuacji. Opieka nad osobami w głębszym stadium demencji itp. nie wymaga zbyt wielkiej znajomości języka obcego.
  • Zadania dodatkowe i ilość czasu wolnego – zakupy, spacery z psem etc.