Przeziębienie, grypa, infekcje dróg oddechowych, opryszczka, półpasiec, a ostatnio Cvoid-19 to jedne z najpopularniejszych chorób wywoływanych przez wirusy. Na większość wystarczy zażyć leki przeciwwirusowe, jednak nie wszystkie działają zgodnie z oczekiwaniami lekarzy i pacjentów.
- Jakie leki są najskuteczniejsze w walce z wirusami?
- Leki przeciwwirusowe w czasach pandemii
Leki stosowane w przebiegu zakażenia wirusowego nie pozwalają wirusom na przyleganie do komórek ludzkiego ciała, blokują namnażanie się wirusów oraz replikowanie DNA lub RNA. Niezależnie od tego, czy pacjent przechodzi leczenie szpitalne, czy jedynie domowe leczenie objawowe, powinien zażywać odpowiednie, a więc dopasowane do infekcji leki.
Jakie leki są najskuteczniejsze w walce z wirusami?
Badania kliniczne wskazują, że wysoką skuteczność wykazują leki, które mają działanie:
- adhezyjne, a więc utrudniają lub uniemożliwiają przyleganie wirusów do ludzkich komórek ciała,
- blokujące dla receptorów odpowiedzialnych za przedostawanie się wirusów do wnętrza komórek ciała człowieka,
- uniemożliwiające połączenie DNA lub RNA wirusa z DNA komórki gospodarza, a jeśli już do tego połączenia dojdzie, replikację wadliwego kodu genetycznego, a więc namnażanie się wirusa,
- unieszkodliwiające wirusa wraz z komórką gospodarza.
Leki przeciwwirusowe, które można kupić w aptece, np. na stronie https://www.nowafarmacja.pl/preparaty-przeciwwirusowe-2, najczęściej hamują replikację wirusa. Wśród nich znajdują się również immunomodulatory, a więc leki, które mobilizują komórki układu immunologicznego do wytężonej pracy, a tym samym podniesienia odporności, a także wirucidy powodujące obumieranie drobnoustrojów.
Leki przeciwwirusowe w czasach pandemii
Specyficznym rodzajem wirusa, z którym od wielu miesięcy zmaga się świat, jest Sars-CoV-2, wywołujący chorobę Covid-19. Na tego wirusa nie działają leki przeciwwirusowe dostępne w aptekach i chociaż badania kliniczne trwają już długo, nadal nie udało się wytworzyć skutecznego leku. Stosowane jest leczenie wspomagające, objawowe, łagodzące nieprzyjemne symptomy choroby. Pomimo kilku szczepionek, nadal ilość hospitalizowanych pacjentów jest duża, a sam wirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Część chorych przechodzi zakażenie bezobjawowo, odczuwając skutki choroby po jej zakończeniu. Obecnie naukowcy nadal pracują nad skutecznym lekiem na Covid-19 – nadzieję dają badania prowadzone w ramach projektu PREPARE oraz RECOVER, według których środki stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów modulują układ immunologiczny i nastawiają go na wytężoną walkę z wirusem.