Obturacyjny bezdech senny – kiedy warto zbadać się u lekarza?
Chrapanie to znany wielu osobom dorosłym element nieodłączny codziennego snu. Najczęściej nieświadomie łączy się chrapanie z różnego rodzaju nawykami w codziennym życiu. Jednakże bardzo często chrapanie jest objawem bezdechu sennego. Nawet jeśli przyczyny bezdechu są różnorodne to właśnie chrapanie stanowi zawsze jego objaw. Dlatego tez każda osoba zmagająca się z chrapaniem powinna się przebadać i skontrolować u specjalisty swoje drogi oddechowe.
Leczenie bezdechu sennego nie tylko pozwala zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować nocne chrapanie, lecz również zmniejszyć inne objawy i towarzyszące dolegliwości. W krytycznych i bardzo zaawansowanych przypadkach bezdech senny może powodować ogromne ryzyko i prowadzić nawet do śmierci.
U kogo najczęściej pojawia się bezdech senny?
Zespół bezdechu sennego najczęściej występuje u męskiej części społeczeństwa. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na nadmierną i zbyt dużą masę ciała. Lekarze wskazują na tak zwane kryterium kołnierzyka, które oznacza nadwagę w okolicach karku.
Niezdrowy tryb życia, skłonność do częstego i nadmiernego spożywania alkoholu, brak przestrzegania diety bogatej w zdrowe i odżywcze składniki, a także palenie papierosów to ryzykowne zachowania, które powodują zaburzenia oddychania. Na całe szczęście dla osób z grupy ryzyka bezdech senny można skutecznie leczyć.
Bardzo istotne jest samodzielne wprowadzanie korzystnych zmian w codziennym funkcjonowaniu, które mogą uchronić od procesu leczenia u specjalisty. W pierwszej kolejności należy zmienić tryb życia na bardziej aktywny i zdrowy. Wykonywanie prostych i regularnych ćwiczeń fizycznych pozwoli jednocześnie zadbać o utratę nadwagi, poprawę jakości snu i lepsze samopoczucie. Aby zredukować masę ciała należy również przyjrzeć się swojej codziennej diecie i wprowadzić konieczne zmiany.
Bardzo dużą grupą osób cierpiących na bezdech senny są zawodowi kierowcy. To właśnie obturacyjny bezdech senny zwiększa ryzyko wypadków komunikacyjnych. Dlatego tak bardzo istotne jest kontrolowanie własne snu i reagowanie na każdy epizod bezdechu.
Wskazaniem do kontroli lekarskiej może być powracający poranny ból głowy, nagłe wybudzenia w ciągu nocy, uciążliwe uczucie zmęczenia, zaburzenia pamięci a także choroby przewlekłe lub niedoczynność tarczycy.
Skąd się bierze chrapanie w czasie snu?
Objawy bezdechu sennego mogą być różnorodne i u każdej osoby występować z nieco inną częstotliwością oraz nasileniem. Jednakże nieodłącznym elementem jest chrapanie podczas snu, które warto kontrolować. W trakcie snu dochodzi do obniżenia napięcia ścian gardła, języka oraz innych mięśni w jamie ustnej.
Jeśli drożność dróg oddechowych podczas spania nie jest wystarczająca może dochodzić do zaburzenia oddychania. Spowodowane jest do zbyt małą szczeliną w okolicach tylnej części dróg oddechowych. Do takich sytuacji może dochodzić między innymi gdy stan migdałków podniebiennych nie jest prawidłowy lub ściany gardła za bardzo zwiotczeją.
Innymi przyczynami chrapania i dziwnych odgłosów z górnych dróg oddechowych są takie przypadki jak skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięty języczek, wydłużenie podniebienia miękkiego oraz inne nieprawidłowości wynikające z budowy dróg oddechowych. Wiele z tych wad i zaburzeń można wykryć już u małych dzieci, dlatego tak ważne jest świadome kontrolowanie ogólnego stanu zdrowia i snu od najwcześniejszych lat.
Jeśli górny odcinek dróg oddechowych jest niewłaściwie zbudowany i powoduje zaburzenia oddychania nie tylko w czasie snu może wystąpić spadek saturacji, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca oraz wiele innych niebezpiecznych sytuacji.
Kiedy dochodzi do bezdechu sennego?
Bezdech senny zawsze występuje wraz z wydawaniem w czasie snu dziwnych dźwięków. Chrapanie jest jednym z najbardziej znanych i kojarzonych objawów. Należy jednak pamiętać, że nie każda osoba chrapiąca podczas snu musi obawiać się bezdechu sennego.
Lekarz podczas kontroli przede wszystkim bada drogi oddechowe i przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Pozwala to między innymi zdiagnozować lub całkowicie wykluczyć przerost migdałków podniebiennych, nadciśnienie tętnicze oraz różne postaci chorób serca.
Bardzo istotna jest dokładność i szczerość pacjenta, który powinien zgłosić w razie występowania senność dzienną, zatrzymanie oddechu podczas snu, występowanie chrapania, powtarzające się poranne bóle głowy oraz inne niepokojące dolegliwości.
Często u pacjentów podejrzewanych o bezdech senny przeprowadza się badanie polisomnograficzne, które pozwala skontrolować pacjenta podczas snu. W czasie godziny snu sprawdza się prawidłową strukturę snu, ilość występujących wybudzeń, a także ewentualne wystąpienie bezdechu podczas badania.
Obturacyjny bezdech senny zostaje stwierdzony w sytuacji, gdy u pacjenta następuje zatrzymanie oddychania na 10 sekund. Takie niezbyt regulowany przepływ powietrza prowadzi do zmniejszenia dotlenienia mózgu co zaburza prawidłowy sen. Pacjent odczuwa po takiej nocy nadmierną senność i ma problemy z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia.
Dzienne objawy bezdechu sennego są niezwykle niebezpieczne dla kierowców, u których występuje obniżenie koncentracji. Ponadto czas reakcji zostaje wydłużony i może dojść do kolizji lub bardzo przykrych i poważnych w konsekwencjach wypadków.
Jakie są najczęstsze dzienne objawy bezdechu sennego?
Bezdech senny występujący w czasie snu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Poranne bóle głowy to w rzeczywistości jedne z lżejszych efektów braku prawidłowego snu.
Osoby mierzące się z bezdechem sennym odczuwają jego skutki przed wszystkim w ciągu dnia. Dochodzić może bowiem do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, znacznie obniżonej koncentracji i wydłużenia okresu czuwania zamiast prawidłowego i głębokiego snu w nocy.
Jakie są rodzaje bezdechu sennego?
Obturacyjny bezdech senny ma postać cykliczną. Do obturacyjnego bezdechu sennego dochodzi, gdy napięcie mięśni gardła znacznie spada podczas snu i powoduje zamknięcie światła dróg oddechowych w całości lub części. Przestrzeń gardła zostaje zamknięta, a mięśnie oddechowe mają trudności z funkcjonowaniem.
Z kolei centralny bezdech senny wiąże się z nieprawidłową pracą mózgu. Przyczyną bezdechu sennego o takim charakterze mogą być powikłania występujące u pacjentów po udarach, bądź też zmiany naczyniowe w mózgu.
Wybudzenia w czasie snu spowodowane bezdechem
Drogi oddechowe w czasie snu ulegają zwiotczeniu i znacznie obniża się ich napięcie. W takich sytuacjach pacjent zaczyna się dławić i mieć ogromne problemy ze złapaniem oddechu. Choć drogi oddechowe nadal funkcjonują to ilość powietrza jest niewystarczająca.
W większości przypadków przyczyną bezdechu są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych oraz nieprawidłowy styl życia. Warto skorzystać w takich przypadkach z dostępnych różnych metod leczenia, które nie tylko poprawiają jakość snu, lecz przede wszystkim wpływają na ogólny komfort pacjenta. Czasem niezbędne jest leczenie operacyjne w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, które skoryguje wady w drogach oddechowych u pacjenta z bezdechem sennym.
Największe czynnika ryzyka bezdechu sennego
Nadwaga lub otyłość to bardzo częste czynniki powodujące bezdech senny. Nadmiar tkanki tłuszczowej w drogach oddechowych może być przyczyną zmniejszenia przestrzeni w gardle.
W świadomości wielu osób prawidłowa lub niewielka masa ciała uniemożliwia wystąpienie bezdechu sennego, lecz nie jest to prawdą. Do obturacyjnego bezdechu sennego dochodzi bowiem również u osób szczupłych z nieprawidłową budową szczęki.
Obturacyjny bezdech senny występuje bardzo często u pacjentów z przerostem języka lub migdałków podniebiennych.
Nadmierna ilość spożywanego alkoholu i nadciśnienie tętnicze to kolejne czynniki ryzyka.
Menopauza również może być przyczyną wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego u kobiet.
Należy stosować się do unikania przyjmowania środków nasennych, które działają na ośrodkowy układ nerwowy w sposób uspokajający i przez to mogą być przyczyną obturacyjnego bezdechu sennego.
Choroby przewlekłe takie jak choroby serca, choroba refluksowa, cukrzyca stanowią kolejny poważny czynnik ryzyka.
Jeśli bezdech senny występował wcześniej w rodzinie warto się przebadać i wprowadzić ewentualne zmiany do codziennych nawyków lub określone metody leczenia i zapobiegania.
Leczenie bezdechu sennego
Najczęściej jeśli u pacjenta występuje bezdech senny stosuje się specjalne maski zakładane podczas snu. Maski obejmują zarówno usta, jak i nos i znacznie poprawiają jakość snu.
Do metod leczenia zalicza się również obniżenie masy ciała i zmianę codziennych nawyków żywieniowych.