Przeziębienie u niemowlaka jest niezwykle trudnym okresem zarówno dla maluszka, jak i rodziców. Szczególnie uciążliwy jest katar, który utrudnia wszelkie czynności. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić i jak długo trwa.
Niestety przeziębienie może dotknąć każdego również maluszka. W przypadku najmłodszych utrudnia to spokojny sen, a nawet karmienie. Dziecko jest zdezorientowane i rozdrażnione, a opiekunowie zamartwiają się brakiem apetytu i trwającym w nieskończoność katarem. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić i w jaki sposób ulżyć niemowlęciu, aby mogło jak najspokojniej przetrwać ten okres.
Jak długo trwa katar u niemowlaka?
Ze względu na trudności, z jakimi trzeba się mierzyć w tym okresie, często wydaje się opiekunom, że ten objaw ciągnie się tygodniami. Niemniej jednak tak samo, jak i u dorosłych również katar u dzieci trwa 7 dni bez względu na to, w jaki sposób będzie się go leczyło. Tyle czasu organizm potrzebuje na uporanie się z infekcją wirusową lub bakteryjną. U niemowląt czasem ten okres może się przedłużyć do 10 dni przy czym objawy powinny się zmniejszać. Oczywiście można, a nawet trzeba próbować łagodzić nieprzyjemne dolegliwości u maluszka, aby choć trochę ulżyć mu podczas tych trudnych dni. Nie trzeba się również przejmować słabszym apetytem, gdyż maluch wszystko odrobi, jak tylko wyzdrowieje.
Jak pomóc niemowlęciu podczas kataru?
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią higienę nosa. Wodnisty katar u dzieci zwykle trwa około 5 dni. W tym czasie konieczne jest częste czyszczenie noska, aby wydzielina nie zalegała w drogach oddechowych. W tym celu można stosować ręczne bądź elektryczne aspiratory do odciągania kataru. Ponadto gęstą wydzielinę można rozrzedzać, stosując do nosa roztwór wody morskiej. Pomocna będzie również maść majerankowa, którą można posmarować pod noskiem. Nawilży ona delikatną skórę, a także udrożni nos i ułatwi oddychanie. Na rynku dostępne są również różne plastry do aromaterapii https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/katar na katar u dzieci ułatwiające oddychanie, a także spraye na obkurczenie błony — które stosuje się podczas silnego kataru. Jednak stosując środku zmniejszające obrzęk błony śluzowej, należy stosować je według wskazań producenta. Zbyt długie stosowanie takich preparatów może zaszkodzić niemowlęciu, zwiększyć objawy, a także wysuszyć śluzówkę nosa powodując krwotok. Podczas kataru główkę dziecka należy kłaść trochę wyżej. Ponadto najlepiej, aby niemowlę spało na boku, dzięki czemu wydzielina nie będzie spływała do gardła.
Inhalacja jest dobra na katar również dla niemowląt
Podczas przeziębienia u najmłodszych warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi oczyszczenie dróg oddechowych. Dzięki temu zalegająca wydzielina zostanie szybciej i łatwiej usunięta, w ten sposób nie dopuści się do rozwinięcia poważniejszych infekcji. Taki zabieg można stosować nawet 3 razy dziennie. Po inhalacji zawsze należy dziecko delikatnie oklepać po pleckach, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny i dokładnie wyczyścić nos przy użyciu aspiratora. Niemowlęta podczas kataru szybciej łapią zapalenie ucha, gardła, a nawet może dojść do poważniejszych infekcji. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie noska i w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiastowa konsultacja lekarska. Z wizytą u lekarza nie należy również zwlekać, gdy objawy się nasilą bądź utrzymują przez dłuższy czas.