Proces starzenia wiąże się z wieloma zmianami w organizmie. Jedną z nich jest spadek efektywności produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów. W związku z tym nie tylko osoby w wieku podeszłym, ale i młodsze powinny pomyśleć o tym, jak dostarczyć te składniki z zewnątrz. Jednym ze sposobów jest przyjmowanie suplementu diety np. Collaflex, który zawiera zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy.

Substancje naturalnie występujące w chrząstce stawowej polecane osobom, które chcą zadbać o dobrą kondycję stawów

Jak zadbać o dobrą kondycję stawów? Jest na to kilka sposobów m.in. regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych (np. pilates, aqua fitness) oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nie mniej ważna jest zdrowa dieta, która zawiera składniki o pozytywnym wpływie na układ kostny. Jej uzupełnieniem mogą być suplementy diety (np. Collaflex), w których składzie znajdują się substancje naturalnie występujące w chrząstce stawowej.

Jakie związki należą do tej grupy?

  • Kolagen – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, zapewnia tkankom wytrzymałość mechaniczną, a także nadaje im odpowiednią sprężystość, twardość i elastyczność.
  • Kwas hialuronowy – jest jednym z podstawowych składników mazi stawowej, która zapewnia amortyzację w trakcie ruchu i zmniejsza tarcie między panewkami. W związku z tym przyjmowanie suplementów diety z kwasem hialuronowym (jednym z nich jest Collaflex) będącego jej składnikiem jest ważne dla sprawnego działania stawów. Niedobory kwasu hialuronowego mogą prowadzić do dolegliwości bólowych i zmniejszenia ruchomości stawów.
  • Siarczan chondroityny – zapewnia chrząstce stawowej odpowiednią ochronę i wspiera proces regeneracji stawów. Ponadto zmniejsza stan zapalny i ból, dlatego suplement diety mający go w składzie jest polecany osobom z chorobami stawów.

Warto zaznaczyć, że kolagen czy kwas hialuronowy są produkowane wewnątrz organizmu. Jednak około 25. roku życia proces produkcji staje się mniej efektywny. To oznacza, że nie tylko seniorzy chcący zadbać o zdrowe kości, ale i osoby młodsze powinny zwrócić uwagę na suplementy diety z kolagenem i kwasem hialuronowym (np. oba składniki występują w składzie Collaflex).

Suplement diety z unikalną kompozycją składników, które korzystnie wpływają na stawy

Czy w celu dostarczenia wszystkich składników o korzystnym wpływie na stawy trzeba przyjmować kilka suplementów diety? Niekoniecznie, ponieważ w sprzedaży dostępne są takie, które zawierają cały zestaw cennych składników.

Przykładem jest Collaflex – suplement diety w postaci kapsułek. Dzienna porcja (czyli 2 kapsułki) dostarcza 700 mg  BioCell Collagen II (w tym 420 mg zhydrolizowanego kolagenu typu II), 140 mg siarczanu chondroityny oraz 70 mg kwasu hialuronowego.

Zaletą jest nie tylko unikalna kompozycja składników, ale także fakt, że każdy z nich ma zhydrolizowaną, niskocząsteczkową formę. Dzięki temu charakteryzuje się wysoką biodostępnością i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.