W wyniku ciąży dochodzi w organizmie do powstawania różnych zmian. Jedne są dość łatwe do przetrawienia, inne – mniej. Na szczęście, wiele z nich znika po urodzeniu dziecka. Jak zmienia się pochwa podczas wszystkich trzech trymestrów? Które zmiany są całkowicie normalne i nie powinny nas niepokoić, a które należy leczyć? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.

Zmiana koloru pochwy

Nie wszyscy wiedzą, że pochwa w ciąży może zmieniać kolor. I to nawet stać się niebieska lub fioletowa. Jest to tzw. objaw Chadwicka i jako pierwszy może on sygnalizować brzemienność. Nie należy go się obawiać, ponieważ symptom ten związany jest z większym niż dotychczas przepływem krwi w ściankach ciąży. Jest on zatem całkowicie naturalny.

Żylaki na pochwie

W kontekście ciąży najczęściej mówi się o żylakach na nogach. Jak się okazuje, również pochwa jest wtedy bardziej narażona na ich powstawanie. Jest to skutek powiększającej się macicy, w wyniku czego dochodzi do ucisku na żyły zlokalizowane w miednicy. Co więcej, czynnik ten idzie pod rękę z kolejnym: zwiększonym przepływem krwi w ściankach pochwy. Znaczenie mają tutaj również hormony wydzielane w trakcie bycia w ciąży. Najważniejsze jest to, że problem finalnie zostaje rozwiązany w ciągu 1,5 miesiąca od urodzenia dziecka.

Wydzielina

W pochwie, w trakcie ciąży, zwiększa się liczba naczyń krwionośnych. Wydzielina z niej jest z kolei bardziej obfita niż przed ciążą. Jednocześnie nie wywołuje świądu czy pieczenia. Dochodzi wówczas do przerostu błony śluzowej oraz zminimalizowania kwasowości środowiska pochwy. Pochwa narażona jest wtedy bardziej na zakażenia grzybicze oraz stany zapalne.

Trądzik w okolicach intymnych

W trzecim trymestrze ciąży może pojawić się trądzik w okolicach intymnych. Opuchnięty i wilgotny wówczas srom stanowi idealny obszar do rozwoju tej choroby. Należy leczyć ją dokładnie tak samo, jak i trądzik pojawiający się na innych partiach ciała. Pewne jest to, że należy utrzymywać higienę tych okolic i regularnie je myć, a także aplikować na nie odpowiedni krem na trądzik.

Odgłosy z pochwy

W pewnym momencie pochwa może wydawać pewne odgłosy, które są podobne do tych powstających przy wzdęciach. Całe zjawisko wiąże się z tym, że mięśnie dna miednicy są przepracowane i niekiedy zasysają one powietrze w pochwie. A jeżeli dojdzie akurat do zmiany pozycji, odgłosy mogą być wydawane stosunkowo głośno.

Konsultacje położniczo-ginekologiczne w Krakowie

Martwisz się, że coś z Twoją pochwą jest nie tak? Interesują Cię konsultacje położniczo-ginekologiczne w Krakowie? Świetnie. W Centrum Medycznym Hi-Gen sprawdzimy, czy wszystko jest w porządku – zarówno z Tobą, jak i z Twoim dzieckiem. Umów się z nami na wizytę i zadzwoń na numer 791 004 003. Nasz gabinet mieści się przy ul. Wielickiej 42A, w lokalu B1, na I piętrze. Zapraszamy!