Rozszerzenie i skręt żołądka to choroba stanowiąca potencjalne zagrożenie życia psa. Po rozpoznaniu tego rodzaju schorzenia należy natychmiast udać się do kliniki w celu uzyskania profesjonalnego wsparcia weterynaryjnego. Jak rozpoznać skręt jelit? Jak zapobiegać wystąpieniu tej dolegliwości i czym jest gastropeksja profilaktyczna?

Skręt jelit u psa – podstawowe objawy

Rozszerzenie i skręt żołądka i jelit ma swoją przyczynę w nagromadzeniu się powietrza, które zwierzak połyka z pokarmem, a także gazów, które powstają w momencie trawienia węglowodanów. Żołądek, który uległ rozszerzeniu obraca się wokół własnej osi, a treść pokarmowa nie może przedostać się ani do jelit, ani do przełyku. Czasem może dojść nawet do przemieszczenia się śledziony, krwotoku czy zakrzepicy. Jak rozpoznać ten stan, aby zapewnić czworonogowi błyskawiczną pomoc? Podstawowe objawy to:

  • osłabienie;
  • ciężki oddech;
  • nerwowość;
  • ślinotok i odruch wymiotny;
  • błony śluzowe stają się wyjątkowo blade;
  • w ciężkim przypadku pies może stracić przytomność.

Jak zapobiegać wystąpieniu skręt żołądka?

Skręt jelit u psa to schorzenie, które wymaga leczenia operacyjnego. Czym jest spowodowany? Przede wszystkim, wpływ mają predyspozycje genetyczne – najczęściej problem ten dotyczy wyjątkowo szczupłych psów ras dużych, które posiadają stosunkowo głęboką klatkę piersiową. Wpływ mają też czynniki żołądkowe, nadmierny stres i zła dieta. Jak dbać o czworonoga, aby uchronić go przed tym problemem?

Warto pamiętać o tym, aby pies dostawał karmę dostosowaną do jego potrzeb, najlepiej jak najmniej przetworzoną. Po posiłkach nie powinna mieć miejsca intensywna aktywność fizyczna. Warto też uczyć psa spokojnego jedzenia i nie podawać po posiłkach dużej ilości wody. Jednym ze skutecznych metod profilaktycznych jest też gastropeksja profilaktyczna.

Czym jest gastropeksja profilaktyczna?

Gastropeksja profilaktyczna to zabieg, podczas którego chirurg przyszywa żołądek zwierzęcia do ściany jamy brzusznej. Obecnie zabieg ten jest wykonywany z reguły endoskopowo co sprawia, że rekonwalescencja przebiega szybko i sprawnie. 

Weterynarze często zalecają wykonanie tego zabiegu wraz z inną operacją. Dzięki temu zwierzak poddawany jest narkozie tylko jeden raz. Gastropeksja może być wykonana, chociażby podczas sterylizacji czy kastracji. Szacuje się, że procedura ta jest wyjątkowo skuteczna – ryzyko wystąpienia skrętu jelit jest mniejsze niż 5%. Warto skorzystać z konsultacji chirurgicznej i zapytać o radę doświadczonego lekarza weterynarii.