Rynek perukarski obfituje w wiele różnorakich produktów dostosowanych do potrzeb klientów z każdego segmentu. Wykorzystywane materiały, przeznaczenie czy ramy cenowe to tylko niektóre czynniki wpływające na wybór peruki. Użytkownik ma komfort wyboru spośród setek produktów, z których każdy może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. 

Różnice w stosowanych materiałach

Dwie główne grupy surowców stosowanych do produkcji peruk to materiały syntetyczne oraz naturalne. Poprzez te drugie rozumiemy włos ludzki do perfekcji imitujący prawdziwą fryzurę niemalże nie do odróżnienia nawet dla najbliższych. Dodatkowo peruki z włosa naturalnego są bardziej przewiewne, poddają się obróbce termicznej, można je farbować i modelować. Wszystkie te czynniki składają się natomiast na zauważalnie wyższą cenę w porównaniu do peruk syntetycznych. Najbardziej widoczne różnice uwidaczniają peruki damskie, wśród których wybór jest znacznie większy niżeli między perukami męskimi. 

Peruki syntetyczne

Główną różnicą między perukami naturalnymi a syntetycznymi jest cena. Pomimo stosowanych materiałów wysokiej jakości żadne syntetyki nie dorównają jakości naturalnym ludzkim włosom. Nie jest to jednak powód, dla którego powinno kupować się tylko peruki naturalne. Syntetyczne warianty mają wiele zalet, których na próżno szukać pośród peruk naturalnych. Dla osób okazjonalnie noszących peruki, syntetyczne włosy wydają się być idealnym wyborem. Wynika to z faktu, iż większość peruk syntetycznych zawsze trzyma określony kształt, co nie przysparza problemów z ich układaniem. Wystarczy je założyć i już jest się gotowym do wyjścia. Minusem może okazać się niska odporność na obróbkę termiczną czy modelowanie. Niektóre z produktów są odporne na działanie suszarki czy prostownicy, lecz nadal jest to nisza na rynku peruk syntetycznych. Kolejną zaletą jest lekkość peruki, której ciężar znacznie odbiega od włosa naturalnego. 

Rodzaje czepków

Peruki syntetyczne wykonywane są obecnie na trzech rodzajach czepków:

  • Mono top to czepek wysokiej jakości posiadający warstwę wykonaną z jedwabnej siatki, na którą włosy naszywane są ręcznie. Umożliwia to zmianę przedziałka i stylizacji fryzury niemalże dowolnie
  • Tradycyjny wykonywany maszynowo charakteryzuje się niewielkim mobilnym obszarem włosów zazwyczaj zlokalizowanym na czubku głowy. Również umożliwia on zmianę przedziałka
  • Front lace posiadają koronkową warstwę naszywaną na frocie peruki, co nadaje jej bardzo naturalnego wyglądu. Dodatkowym atutem są baby hair dodające uroku i podbijające efekt naturalności.