Siwe włosy, żartobliwie nazywane stresem , są widoczną oznaką starzenia, która od dawna jest związana z osobistą presją, ale teoria jest trudna do udowodnienia. Teraz naukowcy twierdzą, że mogą mierzyć, co się dzieje, gdy włosy siwieją, i dostarczają wczesnych dowodów na to, że czasami można to odwrócić.

Kolor włosów jest tracony, a kosmyki stają się szare, gdy melanina , pigment znajdujący się w skórze , oczach i włosach , zanika.

Zanim włosy wyjdą ze skóry głowy, rosną pod skórą w mieszkach, które odbierają z organizmu sygnały chemiczne i elektryczne, w tym hormony stresu. Po pojawieniu się, włosy twardnieją, a ich struktura molekularna jest zachowana i odzwierciedlona w ich pigmentu.

Korzystając ze skanerów o wysokiej rozdzielczości, naukowcy mogą teraz wykrywać niewielkie zmiany koloru w pojedynczych pasmach ludzkich włosów.

Naukowcy zmierzyli utratę koloru w pojedynczych pasmach ludzkich włosów u 14 ochotników, którzy prowadzili dzienniki, aby udokumentować tygodniowy poziom stresu . Wyniki były uderzające: gdy ochotnicy byli bardziej zestresowani, ich włosy traciły pigment. Ale gdy stres osłabł, ich włosy odzyskały kolor, mówi dr Martin Picard, profesor medycyny behawioralnej na Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons w Nowym Jorku, który prowadził badania.

Naukowcy wykorzystali metodę, aby uchwycić obrazy fragmentów włosów tak małych, że reprezentują 1 godzinę wzrostu. Technika, która pozwoliła naukowcom ocenić utratę pigmentu, została opracowana przez Ayeleta Rosenberga, asystenta badawczego w laboratorium Picarda, który jest pierwszym autorem badania.

A kiedy zmienił się kolor włosów, zespół zauważył różnice w 300 białkach.

Opracowali model matematyczny, aby przewidzieć, co może się stać z ludzkimi włosami z biegiem czasu i zasugerować, że w życiu człowieka istnieje moment, w którym stres może tymczasowo wywołać utratę koloru, ale można to odwrócić, jeśli napięcie się zmniejszy.

Te odkrycia dodają coraz więcej dowodów pokazujących, że starzenie się nie jest liniowym, utrwalonym procesem biologicznym; można go zatrzymać lub nawet tymczasowo odwrócić.

Dzięki lepszemu zrozumieniu biologicznego podłoża utraty pigmentu możliwe jest, że pewnego dnia siwe włosy zostaną odwrócone dzięki wizycie w gabinecie lekarskim zamiast w salonie fryzjerskim.

Badania zostały sfinansowane z grantów Wharton Fund i National Institutes of Health.